HARCERSTWO

 • 11 listopada 2016

11 listopada 2016 r . wzięliśmy udział w obchodach rocznicy  Odzyskania Niepodległości na Placu Józefa Piłsudskiego. Było  baaaardzo  zimno…….

 • 100 lat harcerstwa w Ciechanowie – Dni Chorągwi Mazowieckiej

W ramach 100 lecia  hufiec Ciechanów był gospodarzem 25 Dni Chorągwi Mazowieckiej. My też tam byliśmy….

 • 100 lat harcerstwa w Ciechanowie

We wrześniu został odsłonięty obelisk upamiętniający 100 – lecia harcerstwa w Ciechanowie. Nas oczywiście nie mogło zabraknąć….

 • 1 wrzesień 2016

1 września tradycyjnie wzięliśmy udział w uroczystych obchodach rocznicy wybuchu II Wojny Światowej na cmentarzu w Ciechanowie.

 • Sarnowa Góra 2016

W sierpniu zuchy i harcerze uczestniczyli w święcie w Sarnowej Górze. W tym roku staliśmy w deszczu…….

 • Bieszczady 2016

Rok szkolny 2015/2016 zuchy i harcerze zakończyli na obozie harcerskim w HBO NASICZNE w Bieszczadach. Warunki były "Spatrańskie",  ale dzieciaki nasze są bardzo dzielne i super sobie poradziły. Dzielnie też chodziły po górach, pięknych połoninach oraz jeździły na wycieczki. Z  nowymi  siłami będą mogli zacząć nowy rok harcerski.

 • Rajd Wisła 2016

Rajd Wisła Od 39 lat harcerze z Mazowsza spotykają się na harcerskim Rajdzie Wisła. W tym roku zuchy z 3 GZ Poszukiwacze Przygód również wzięły udział w Rajdzie. Zdobyły sprawność Leśnika, nauczyły się strzelać, posługiwać mapą, obsługiwać wykrywacz metalu, obliczać odległości i wiele innych umiejętności. Zajęli 3 miejsce na swojej – zuchowej trasie. Przeżyli wiele niezapomnianych przygód i na pewno za rok znów wyruszą na Rajd Wisła.

 • 2 kwietnia - Światowy dzień Autyzmu

Zuchy z naszej gromady wzięły udział w ciechanowskich obchodach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

 • 29 luty – Dzień zucha.

29 luty to ważny dzień dla każdego zucha, gdyż raz na cztery lata zuch jest pępkiem świata. W tym roku 3 Gromada Zuchowa "Poszukiwacze Przygód" z 3 Szczepu Silva w Sońsku Hufiec Ciechanów miała bardzo miłych gości. Odwiedziła nas hm. Małgorzata Sinica – Naczelnik ZHP, hm. Grzegorz Woźniak – członek Kwatery Głównej ZHP, hm. Piotr Rzeczkowski – komendant Hufca ZHP Ciechanów, wójt gminy Sońsk – pani Marzena Ślubowska. Zuchy na swoich imieninach bawiły się wspaniale – robiły czapki imieninowe, układały z własnych ciał cyfrę 29, robiły torty oraz nagrywały życzenia dla zuchów z całej Polski. Imieniny nie mogą obejść się bez prezentów. Od druhny Naczelnik zuchy dostały misia w stroju zuchowym w barwach swojej gromady. Od harcerzy dostały przepiekną kronikę oraz cukierkowe bukieciki. Na koniec wszyscy zjedli pyszny tort, którego dekoracją był znaczek zucha. Współorganizatorami imienin były 11 DH Borowiki z dh Agnieszką Winnicką ze SP oraz 111 DSH Czarne Stopy z dh Anną Zdunek z Gimnazjum w Sońsku.

 • 22 II Dzień Myśli Braterskiej.

22.II to ważny dzień dla każdego harcerza – urodziny założyciela ruchu skautowego Roberta Baden Powella. Harcerze z 3 szczepu Silva w Sońsku – 3 GZ Poszukiwacze Przygód, 11DH Borowiki, 111DSH Czarne Stopy oraz druhowie z Kręgu Starszyzny Harcerskiej Lamus uczcili to święto udając się do muzeum harcerstwa oraz na cmentarz powązkowski. W muzeum wspaniali przewodnicy, jak o sobie mówią "żywe pomniki historii" przybliżyli nam dzieje harcerstwa polskiego na ziemiach polskich. Zobaczyliśmy unikatowe odznaki, kroniki harcerskie, gazety skautowe z początków powstawania harcerstwa oraz wystawę poświęconą zlotowi harcerstwa w Spale w 1935 roku. Podczas wizyty mieliśmy okazję zobaczyć kronikę i sztandar Chorągwi Ciechanowskiej z 1984 roku. Była to ważna chwila dla druha hm. Adama Korzybskiego, który był pierwszym chorążym sztandaru.
Następnie udaliśmy się na Powązki Wojskowe, gdzie złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze na grobach harcerzy z Szarych Szeregów: Aleksandra Kamińskiego, Jana Bytnara "Rudy", Aleksego Dawidowskiego "Alek", Tadeusza Zawadzkiego "Zośka" oraz harcerzy wywodzących się z Ciechanowa – hm Andrzeja Malinowskiego "Włodek", Jadwigi Zienkiewiczówny – współtwórczyni ruchu zuchowego (była to 80 rocznica jej śmierci).
Szczep Silva dziękuje druhom hm Adamowi Olszewskiemu, hm Andrzejowi Piotrowskiemu i hm Adamowi Korzybskiemu za przybliżenie historii harcerstwa w Ciechanowie.

 • Zimówka – 2016.

 • Światełko Betlejemskie – 2015.

 • Rajd Mikołajkowy w Sońsku – 2015.

 • Dni Chorągwi Mazowieckiej w Radomiu.

 • 76 rocznica wybuchu II wojny światowej.

 • Święto w Sarnowej Górze – 16.08.2015r.

 • Obóz Gorzewo 2015

 • 17.08.2014.

17-go sierpnia 2014 roku harcerze pamiętali o rocznicy bitwy o Sarnową  Górę w 1920 roku. Wzięli oni udział w uroczystościach poświęconych temu wydarzeniu. Mieli okazję obejrzeć także rekonstrukcję walk z bolszewikami na polach Sarnowej Góry.

 • 01.07.2014.

Wakacje zaczęliśmy po harcersku. Pierwszego dnia lipca rozpoczął się obóz w Białogórze. Zuchy i harcerze z naszych drużyn aktywnie spędzali czas bawiąc się i odpoczywając nad morzem, ale nie tylko… brali udział w grach terenowych i leśnych oraz zajęciach pionierki obozowej, a także zdobywali sprawności harcerskie i zuchowe. Przez całe dwa tygodnie dzieciakom dużym i małym uśmiech nie znikał z buziaków… nawet kiedy padał deszcz J. CZUWAJ!

phm Jolanta Zaręba

 • 16-18.05.2014.

W dniach 16 – 18 maja zuchy z 3GZ „Poszukiwacze Przygód” pojechały na  XXXVII Harcerski Rajd WISŁA. Zuchy były dzielne jak prawdziwe zuchy. Wykonały wszystkie rajdowe zadania : czy to w deszczu w Płocku (w piątek) , czy w słońcu na 12 kilometrowej trasie z Płocka do Gorzewa ( w sobotę ). Nic im nie było straszne. Nawet spanie pod namiotami na stanicy harcerskiej w Gorzewie.  W niedzielę brały udział w mszy harcerskiej oraz w uroczystym apelu kończącym Rajd WISŁA  . Okazało się , że w ogólnej klasyfikacji nasz Hufiec zajął I miejsce i przywieźliśmy  piękny puchar.

Z harcerskim pozdrowieniem: CZUWAJ!

                                                             phm Jolanta Zaręba

 • 22.11.2013.

22 listopada 2013 roku odbył się w „małej” szkole biwak . Zuchy z naszej gromady  zaprosiły do udziału w biwaku zuchy z ciechanowskich gromad. Bardzo chętnie przyjechały zuchy  z gromady „Wesołe ogniki” ze  Szkoły Podstawowej nr 4 w Ciechanowie oraz zuchy z gromady „Błękitne skrzaty” ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Ciechanowie. Dzieciaki bawiły się wspaniale podczas gry terenowej . „Borowiki” i „Czarne stopy” wraz ze swoimi druhnami :   Agnieszką Winnicką , Anią Zdunek i  Dorotą Leśniewską stanęły na wysokości zadania i zorganizowały wspaniałą grę terenową .Zuchy z każdej gromady dostały karty patrolu   oraz  mapy terenu z zaznaczonymi miejscami , których miały odszukać. W każdym miejscu  zuchy miały do wykonania różne trudne zadania. Po wieczornych zmaganiach na terenie Sońska, dzieci zmęczone, ale zadowolone, że udało się wykonać wszystkie zadania, wróciły do szkoły. W szkole czekał już na nich ciepły posiłek w postaci kiełbasek z grilla, którego przygotowali rodzice. Odwiedzili na również zaproszeni goście : harcerze sońskich drużyn wraz ze swoimi druhnami oraz pani dyrektor Jolanta Teklińska i zastępca  dyrektora  pan Krzysztof Cejmer. Pani dyrektor wręczyła przedstawicielom gromad zuchowych pamiątkowe dyplomy przygotowane przez harcerzy. Zuchy pożegnały gości wspólnym kręgiem i tradycyjną „iskierką”. Gdy zostaliśmy  już sami zuchy obejrzały film pt. ”Czarne  stopy”. Mogły w ten sposób zapoznać się z tradycjami harcerskimi  oraz zobaczyć jak kiedyś wyglądało życie obozowe na obozie harcerskim. Niektóre zuchy mogły porównać je z obecnym ,gdyż były w wakacje na takim obozie.

Biwak zakończył się w sobotę po wspólnie zjedzonym śniadaniu. Zuchy były bardzo zadowolone i już czekają na następny biwak.

W poniedziałek , 25 listopada 2013 roku, na zbiórce, odbyło się uroczyste złożenie Obietnicy Zuchowej przez zuchy należące do gromady najdłużej i znające już Prawo Zucha,(co zostało sprawdzone podczas piątkowej gry terenowej). Zuchy otrzymały pięknie lśniące znaczki zucha, które natychmiast znalazły się na ich piersiach.

 • 10.10.2013.

Zuchy i Harcerze w Koncercie Niepodległościowym.

10 listopada 2013 roku odbył się w Ciechanowie Koncert Niepodległościowy, którego współorganizatorem był Związek Harcerstwa Polskiego. W koncercie wzięli udział harcerze i zuchy ze wszystkich istniejących w naszym hufcu gromad zuchowych i drużyn harcerskich, starszoharcerskich oraz wędrowniczych. A jest ich coraz więcej…"Poszukiwacze przygód” oraz „Borowiki” ze Szkoły Podstawowej w Sońsku pod opieką p. Jolanty Zaręby i Agnieszki Winnickiej stanęli na wysokości zadania i wspaniale zaprezentowali się na scenie Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki  śpiewając pieśni patriotyczne. Harcerze zaśpiewali pieśń: „Szara piechota”, a zuchy: „Pałacyk Michla”. Występ został nagrodzony gromkimi brawami a koncert cieszył się ogromnym powodzenie.

.

 • 01.09.2013.

Harcerze brali udział w uroczystych obchodach  z okazji  rocznicy  wybuchu II wojny światowej na cmentarzu komunalnym w Ciechanowie.

 • 13.09 .2013.

PDH „borowiki” uczestniczyła w grze miejskiej pt. „Ciechanów w ogniu”. zorganizowanej przez hufiec ZHP w Ciechanowie oraz urząd miasta Ciechanów. Celem gry było poznanie historii miasta z września 1939 oraz ćwiczenie dokładności i samodzielności w wykonywaniu zadań. wraz z 10 osobowymi patrolami reprezentującymi ciechanowskie  szkoły nasi harcerze świetnie się bawili wykonując zadania na punktach kontrolnych. Gra zakończyła się koncertem zespołu WBH na placu zamkowym przy smacznej grochówce..

 •  20-22.09.2013

Jak co roku odbyły się dni chorągwi mazowieckiej w Sochaczewie. Nasi harcerze i zuchy uczestniczyli w uroczystościach i zabawach towarzyszących tym obchodom.

W sobotę przy hufcu ZHP-Sochaczew braliśmy udział w odsłonięciu pomnika prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego-harcmistrza rzeczpospolitej oraz w uroczystej mszy św. w intencji mazowieckich harcerzy i prezydenta R. Kaczorowskiego-honorowego obywatela Sochaczewa. Potem poznawaliśmy miasto na punktach kontrolnych wspólnie z harcerzami z Sochaczewa. Wieczorem bawiliśmy się na koncercie w hali sportowej. W niedzielę po apelu kończącym XXII dni chorągwi, zmęczeni ale radośni wróciliśmy do domów. Czuwaj!!!

ZHP-Agnieszka Winnicka 


We wrześniu zuchy z naszej gromady zuchowej Poszukiwacze przygód wybrały się do Sochaczewa na XXII Dni Chorągwi Mazowieckiej. Pojechaliśmy w piątek 20 września 2013 r. a wróciliśmy dopiero w  ………….  niedzielę .

Piątek był przeznaczony na zakwaterowanie i zapoznanie się z zuchami z innych gromad zuchowych, które również przyjechały do Sochaczewa. Maluchy nocowały w szkole w Sochaczewie. Dzielnie zniosły warunki: nocowanie na materacach, w śpiworach oraz samodzielnie przygotowywały śniadania i kolacje.

W sobotę uczestniczyły w uroczystym apelu harcerskim rozpoczynającym Dni Chorągwi oraz mszy św. poświęconej pamięci ostatniego prezydenta na uchodźctwie pana Ryszarda Kaczorowskiego. Po mszy wszyscy harcerze i zuchy przeszli pod pomnik Ryszarda Kaczorowskiego i nastąpiło jego uroczyste odsłonięcie. Zuchy były bardzo zdziwione,  gdy dowiedziały się, że był On harcerzem w latach swojej młodości. We wszystkich uroczystościach uczestniczyła oraz była honorowym gościem żona  byłego prezydenta. Po głównych uroczystościach zuchy brały udział w grze miejskiej przygotowanej przez sochaczewskich harcerzy i miały do wykonania zadania. Z tych zadań  wywiązały się znakomicie. Nasz patrol, złożony z  dwóch gromad zuchowych: „Poszukiwacze przygód” oraz „Wesołe ogniki” przyjął nazwę „ Ogniki i poszukiwacze” zajął w tej grze II miejsce .Otrzymaliśmy w nagrodę plecak – apteczkę, który postanowiliśmy przekazać do hufca, aby służył podczas różnych wyjazdów. Gra miejska zakończyła się harcerskim obiadem na placu przy amfiteatrze. Oczywiście była to pyszna grochówka. Wieczorem zuchy wzięły jeszcze udział w koncercie zorganizowanym specjalnie dla harcerzy.

Niedziela rozpoczęła się apelem kończącym XXII Dni Chorągwi Mazowieckiej. Nastąpiło pożegnanie oraz wręczenie nagród. Zuch zapowiedziały już wyjazd na następne , XXIII Dni Chorągwi Mazowieckiej, które odbędą się w Grójcu, w przyszłym roku.

                                    Z zuchowym pozdrowieniem

                                   CZUJ!

phm. Jolanta Zaręba.

 

Europejska Noc Muzeów -2013 -Biesiada Harcerska przy ognisku w Parku przy muzeum w Gołotczyźnie ,Próbna drużyna harcerska 'Borowiki' ze SP i Próbna gromada zuchowa 'Poszukiwacze przygód' SP w Sońsku oraz harcerze z Ciechanowa -zwiedzanie muzeum ,wspólne pląsy przy ognisku z kiełbaskami-od 19 do 22.00

Czuwaj ! drużynowa Agnieszka:)