Rok szkolny 2012/2013

powrót

 • Lekcja pokazowa "cyfrowa szkoła"                                     

W ramach programu „cyfrowa szkoła” w naszej placówce regularnie odbywają się zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu, w jaki wyposażona jest szkoła w Sońsku. Uczniowie pracują na tablicach interaktywnych, które są w 3 klasopracowniach, oraz korzystają z laptopów. Nauczyciele, rozwijają swoje umiejętności i współpracują z innymi nauczycielami ze szkół, które również przystąpiły do programu. Owocem tej współpracy są lekcje pokazowe dla dzieci, innych nauczycieli i wszystkich chętnych, którzy okazują zainteresowanie nowinkami w edukacji. Jedną z takich lekcji pokazowych prowadziła Magdalena Sobieraj razem z uczniami z klas IV a i IV b.  Lekcja języka angielskiego odbyła się 10 maja. Tak jak na innych lekcjach, uczniowie czynnie uczestniczyli w ćwiczeniach na tablicy interaktywnej, pracowali samodzielnie na laptopach czy prowadzili grupową dyskusję. Po lekcji goście, min. ze szkół w Płońsku i Ojrzeniu, podzielili się refleksjami na temat przeprowadzonych zajęć i użycia sprzętu.

 • Wycieczka klas IV i V

W dniach 23-24 maja 2013 roku 47 uczniów klas IV i V wzięło udział w wycieczce szkolnej. Celem wyjazdu było przede wszystkim poznanie historycznych miejsc, dawnej kultury i zabytków naszego kraju. Pierwszego dnia mieliśmy okazję wysłuchać legendy o królu Popielu i podziwiać panoramę Kruszwicy ze szczytu Mysiej Wieży. Kolejnym punktem programu był wyjazd do Gniezna – pierwszej stolicy państwa Polskiego. Mogliśmy zobaczyć tam piękną katedrę z grobowcem św. Wojciecha – patrona Polski oraz słynne  Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające życiorys tego świętego. Spacerowaliśmy po rynku oglądając zabytkowe budowle oraz pomniki i z zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści pani przewodnik mówiącej o historii miasta. Przed pomnikiem króla Bolesława Chrobrego zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od zwiedzania Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy. Zobaczyliśmy tam dawną wiejską zabudowę drewnianą oraz dwór. Potem udaliśmy się do Biskupina, gdzie obejrzeliśmy osadę obronną. Pobyt w skansenie przeniósł nas na moment do czasów bardzo odległych, bo sięgających około 700 lat przed naszą erą. Z Biskupina udaliśmy się kolejką wąskotorową do Wenecji. Przejażdżka tym środkiem transportu dostarczyła nam wielu radosnych wrażeń. Obok stacji kolejowej znajduje się ekspozycja prezentująca zabytkowe parowozy i wagony kolejowe. W Wenecji zobaczyliśmy również ruiny zamku obronnego z XIV w. z którym wiąże się legenda o tym, że straszy na nim Diabeł Wenecki, czyli jego najbardziej znany właściciel, Mikołaj Nałęcz. Cóż, jak to mówią - Wszędzie dobrze ale w domu najlepiej! Przywiezione z wycieczki pamiątki i zdjęcia będą nam przypominać odwiedzane miejsca i historyczne dzieje panowania Piastów.

 • VI Gminny konkurs "majówka matematyczna"

Dnia 14 maja 2013 r. o godz. 9.00 w sali widowiskowej OSP w Sońsku odbył się konkurs matematyczny pt."majówka matematyczna" . Organizatorami konkursu byli nauczyciele matematyki SP w Sońsku oraz Gminna Instytucja Kultury w Sońsku. Celem konkursu było

 • rozwijanie zainteresowań matematyką poprzez zabawę;
 • budzenie i wyrabianie wyobraźni i intuicji matematycznej poprzez uczestnictwo w zespołowym działaniu,
 • stworzenie uczniom możliwości konfrontacji swoich umiejętności i wiadomości z rówieśnikami;
 • uczenie dobrej współpracy w grupie i organizacji pracy
 • kształtowanie pozytywnego nastawienia do podejmowania wysiłku intelektualnego. 

W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV szkół podstawowych z terenu naszej gminy: SP Bądkowo, SSP Kałęczyn i SP Sońsk. Każda z klas typowała do konkursu dwuosobową drużynę. Rywalizacja podzielona była na 10 etapów. W każdej rundzie uczniowie musieli wykazać się refleksem, umiejętnością logicznego myślenia, pomysłowością i oczywiście sprawnością rachunkową. Poprawność rozwiązanych zadań sprawdzało i oceniło Jury w składzie: p. Stanisława Lusawa – emerytowana nauczycielka matematyki w SP Sońsk oraz p. Justyna Stawicka – nauczycielka matematyki w SP nr 217 w Warszawie. Konkurs prowadziła p. Bogumiła Żurawska – nauczycielka w SP Sońsk. Największą liczbę punktów i zwycięstwo w Majówce Matematycznej wywalczyła drużyna kl. IV b z Sońska w składzie: Alicja Sobiech i Karolina Wolniak, których nauczycielką matematyki jest pani Ewa Podsiadlik. Drugie miejsce zajęli uczniowie z Kałęczyna, a trzecie z Bądkowa. Druga drużyna z naszej szkoły reprezentująca kl. IV a: Kacper Sokołowski i Dawid Wojdowski zajęli czwarte miejsce. Wszyscy uczestnicy „Majówki Matematycznej” otrzymali nagrody, a zwycięska drużyna zdobyła dla naszej szkoły pamiątkowy puchar.

Gratulujemy zwycięzcom i uczestnikom  konkursu.

 • Wycieczka klas trzecich

Dnia 24.05.13 r.  uczniowie klas III A, B i C ze swoimi wychowawcami :  K. Drążek,   G. Kolankowską, E. Sobieraj zwiedzali Warmię. W Olsztynie odwiedzili Planetarium, zamek i Starówkę.   W  Grunwaldzie uczestniczyli w lekcji muzealnej "Spacerkiem po średniowieczu". W pamięci pozostanie wiele niezapomnianych wrażeń.

 • Akcja " kolorowe boiska"

PDH Borowiki w akcji – roznoszenie ulotek zachęcających do głosowania na naszą szkołę w konkursie "Kolorowe Boiska"

 • Wycieczka szkolna w Tatry

W dniach 13 – 17. 05.2013 r. odbyła się wycieczka szkolna w Tatry. Celem wycieczki było:

 • Ożywienie krajobrazu górskiego „poznawanego dotychczas z kart podręczników szkolnych”Wyzwalanie zainteresowań otaczającym środowiskiem, rozwijanie pasji krajoznawczych .
 • Utrwalanie umiejętności kulturalnego zachowania w miejscach publicznych, obiektach zabytkowych, w lesie, w górach
 • Upowszechnienie form aktywnego wypoczynku.
 • Poznawanie zasad bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach

W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas szóstych SP w Sońsku. 13 maja w dzień pochmurny pod opieką p. K. Cejmera, p. M. Grzymałowskiej, p. M Sokołowskiej, i p. J. Teklińskiej dotarliśmy do Krakowa . Mimo deszczu humory wszystkim dopisywały i rozpoczęło się zwiedzanie. Odwiedziliśmy Wawel, groby królewskie, spacerowaliśmy zabytkowymi ulicami Krakowa, podziwialiśmy dzwon Zygmunta, Rynek krakowski i smoka wawelskiego, pomodliliśmy się w kościele Mariackim, wysłuchaliśmy hejnału i na do widzenia pomachaliśmy hejnaliście. Po Krakowie oprowadzała i pięknie o nim opowiadała p. Anna Stalmach przewodnik PTTK. Wyjeżdżając z Krakowa zabraliśmy ze sobą słońce , które towarzyszyło nam przez następne dni.

 14 maja po śniadaniu odbył się pierwszy etap wędrówki w  Tatry. To wycieczka Doliną Strążyską dająca doskonały przegląd przyrody lasów dolnego regla. Cała dolina leży na terenie ścisłego rezerwatu przyrodniczego. Ozdobą doliny, poza formacjami skalnymi jest roślinność i bogaty świat zwierzęcy.

Podążając na Sarnią Skałę doszliśmy do wodospadu Siklawa, który opada z niedostępnej dla turystów górnej części doliny dwoma progami (13 i 10 metrów). Po chwili odpoczynku weszliśmy na Sarnią Skałę, bo to był nasz cel. Udało nam się zdobyć ten szczyt (1377m n.p.m.), z którego rozciągał się piękny widok na Giewont z jednej strony, a z drugiej na Zakopane. Byliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi. Przepiękne widoki rekompensowały trud wędrówki.  Wędrówka na Sarnią Skałę była doskonałą rozgrzewką przed następnymi dniami.

15 maja w ramach odpoczynku korzystając z kolei linowej wjechaliśmy na Kasprowy Wierch – szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 1987m n.p.m. Kasprowy Wierch położony jest w grani górnej Tatr i znajduje zarazem na granicy polsko – słowackiej. Niezapomniane widoki i wrażenia sprawiły, że i zimno mniej dokuczało, bowiem na Kasprowym było tylko 5oC.

Kolejnym miejscem, do którego się udaliśmy tego dnia to Gubałówka, jedno z najpopularniejszych miejsc po polskiej stronie Tatr. Gubałówka jest szczytem w paśmie Gubałowskim wznoszącym się po północno – zachodniej stronie zimowej stolicy Polski – Zakopanego. Tego dnia oszczędzaliśmy  zmęczone nogi i na szczyt wjechaliśmy kolejką linową, która funkcjonuje od 1938 roku. Sam przejazd dostarczył nam wielu pozytywnych emocji. Szczyt Gubałowski jest pełen atrakcji. Urokliwa panorama Tatr i Zakopanego na długo pozostaną w pamięci. Z Gubałówki zjechaliśmy do Zakopanego,gdzie pochłonęły nas sklepiki z pamiątkami. Każdy wybrał coś dla siebie i bliskich.

 16 maja, czwarty dzień, na wycieczkę nad Morskie Oko zarezerwowaliśmy sobie cały dzień, bowiem mieliśmy do pokonania dziewięciokilometrową trasę, która początek ma na polanie Palenica Białczańska. Wędrując trasą nad Morskie Oko podziwialiśmy przepiękne widoki w Dolinie Białki, Wodogrzmoty Mickiewicza i wspaniały widok na Dolinę Białej Wody.

Morskie Oko to największe pod względem powierzchni górskie jezioro w Polsce, obejmuje ono 34,93 ha. Żyją w nim pstrągi oraz drobne skorupiaki i małże. Wzdłuż brzegu jeziora prowadzi ścieżka, którą obeszliśmy je dookoła zachwycając się niezwykłością tamtejszego krajobrazu. Wędrówkę urozmaicał leżący nad jeziorem śnieg. Zabawy było co niemiara. Morskie Oko dostarcza wielu wzrokowych wrażeń i potwierdzamy, że widok nad jeziorem to najpiękniejszy polski krajobraz. Po Tatrach wędrowaliśmy pod opieka przewodnika tatrzańskiego p. Macieja Mojżyszka, który bardzo ciekawie opowiadał o Tatrach i bezpiecznie nam po nich oprowadzał. Zmęczeni po 18 km wędrówce, ale szczęśliwi wróciliśmy do pensjonatu „ U Trebuni”, gdzie czekała na nas gorąca kolacja.

 17 maj, ostatni dzień. Wyjazd. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w Krakowie, gdzie pomodliliśmy się o szczęśliwy powrót do domu. Pobyt w Tatrach będziemy wspominać jako niezwykle udaną, ciekawą, interesującą, niezapomnianą i pełną wrażeń wycieczkę.

 • Dzień Ziemi w "Małej Szkole"

W poniedziałek, 22 kwietnia 2013 r. , w Małej Szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Ziemi pod hasłem Ekologia – to jest to! Uczniowie klasy II b pod kierunkiem p. Beaty Gąseckiej przybliżyli dzieciom historię obchodów Święta Ziemi i przedstawili inscenizację pod tytułem  Bajka o Jasiu Śmiecialskim. Przedstawienie to miało na celu uświadomienie dzieciom, że w dniu święta planety, każdy z nas powinien pomyśleć, co może zrobić w swoim najbliższym środowisku, aby zadbać o nie i stać się przyjacielem Ziemi. Przedłużeniem Święta Ziemi w naszej szkole jest konkurs na ekologiczną zabawkę, którego rozstrzygnięcie nastąpi pod koniec kwietnia. Organizatorkami tego konkursu są p. Beata Gąsecka i p. Joanna Rzeczkowska. Po wstąpieniu dzieci z klasy II b, dyrektor szkoły p. Jolanta Teklińska,  wręczyła dyplomy laureatom konkursu Logopedyczne wiadomości zorganizowanym przez p. Katarzynę Drążek, a także dyplomy uczestnictwa dzieciom, które brały udział w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Olimpusek oraz Olimpusek z języka angielskiego. Dyplomy laureata konkursu Olimpusek otrzymali dwaj uczniowie klasy I b : Mateusz Kacprzak i Jakub Sobiech.

Wszystkim nagrodzonym dzieciom gratulujemy

 • Diecezjalny Konkurs Biblijny

Dzień 17 kwietnia 2013 r. z pewnością był udany dla naszych dwóch uczennic: Karolinki Wolniak z kl. IVb i Dagmary Piwońskiej z kl. Va. Tego dnia wzięły one udział w finale XIX Diecezjalnego Konkursu Biblijnego dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, zorganizowanym przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Płockiej. Tematem tegorocznego konkursu były „Początki rozwoju Kościoła. Dzieje Apostolskie”. W tym roku konkurs ten odbył się w Starej Białej koło Płocka. Przystąpiło do niego 49 najlepszych uczniów z naszej diecezji, wyłonionych w eliminacjach dekanalnych. Dziewczynki spisały się rewelacyjnie. Posługując się językiem sportowym można rzec, iż obydwie stanęły na podium. Karolina Wolniak zajęła II miejsce, a Dagmara Piwońska zajęła III miejsce w diecezji.  Obydwie otrzymały tytuł Laureata. Ten niebywały sukces dał wiele radości i zadowolenia zarówno samym laureatkom, jak i przygotowującej dziewczynki do tego konkursu pani katechetce Wioletcie Kaluszkiewicz.

 • Szkolny Turniej w Mini Piłkę Siatkową

W dniu 26.03.2013 r. w Szkole Podstawowej odbył się wewnątrzszkolny turniej w mini piłkę siatkową. W turnieju brało udział osiem drużyn : UKS Sońsk, VC Skaczące Żabki, Bełchatowianie, Czterej Pancerni i Pies, FC Frugo, Maroon 5 drużyna, Fearless, FD Nike. W wyniku rywalizacji I miejsce zajęła drużyna FC Frugo , II miejsce Fearless, III miejsce UKS Sońsk.  Zespół FC Frugo zagrał w składzie: Klaudia Koźniewska, Paweł Grabowski, Adam Osiński, Kaja Wicińska, Jakub Gniazdowski, Agata Szymecka. Zespół Fearless: Brulińska Natalia, Kołpak Beata, Komorska Julia, Komorska Karolina, Szot Maciej. Drużyna UKS Sońsk: Adrian Łyczkowski, Daniel Bartczak, Maliszewska Paulina, Szerewicz Sylwia, Teklińska Joanna, Daniel Pętkowski. Wszystkim, którzy brali udział w turnieju,  gratulujemy sportowej rywalizacji i wspaniałej zabawy!!!

 • Hej Kolęda, Kolęda    ………..

Kolędowanie z gwiazdą, szopką czy turoniem- popularny niegdyś bożonarodzeniowy zwyczaj (praktykowany zwykle na wsi) zachowany jest jeszcze do dziś w niektórych regionach. Kolędnikiem mógł zostać każdy, a różnili się oni przebraniem, repertuarem odgrywanych scen i akcesoriami. Charakterystycznymi postaciami w grupach kolędniczych byli m. in. Trzej Królowie, Żyd, śmierć, diabeł. Wierszem lub kolędą składali życzenia gospodarzom, a w zamian obdarowywani byli smakołykami. Uczniowie klas VI ab i IV b Szkoły Podstawowej w Sońsku przygotowani przez panią Jolantę Teklińską postanowili przypomnieć słowiański zwyczaj mieszkańcom naszych okolic i powędrowali pod opieką rodziców z gwiazdą i życzeniami. Pukając do drzwi wesoło wołali : My z kolędą do Waszmości, jeśli chcecie to nas proście, jeśli szkoda dla nas czasu, to wygońcie nas do lasu”. Dzieci gorąco przyjmowane przez mieszkańców, częstowane słodkim upominkiem chętnie śpiewali kolędy, a postaci takie jak Żyd, Diabeł, Anioł, Śmierć czy Herod ładnie prezentowały się w przedstawieniu „ Hej, kolęda, kolęda”, a humory dopisywały wszystkim kolędnikom pomimo dość ostrego mrozu.  Żegnając gospodarzy dziękowali za miłe przyjęcie słowami „ Za gościnę dziękujemy, zdrowia, szczęścia winszujemy, żeby Wam .się dobrze żyło, a po śmierci w niebie było” Wrócili do swych domów z przekonaniem, że dobra nowina zostanie wśród ludzi przez cały okres Bożego Narodzenia.

 •  Dzień Otwarty dla przedszkolaków w Małej Szkole

Dzień Otwarty dla przedszkolaków z Gminnego Przedszkola w Gołotczyźnie odbył się w Małej Szkole 12.03.13. r. pod hasłem: ,,Nauka- bawi, zabawa- uczy". Do naszej szkoły przybyła 57- osobowa grupa dzieci 7- i 6- letnich. Najpierw przedszkolaki oglądały przedstawienie teatralne pt.,,Bajkowy stan chorobowy", przygotowany przez szkolne koło teatralne. Następnie w małych grupkach zostały zaproszone do 7 sal lekcyjnych. Tam miały możliwość zobaczyć w jakich warunkach uczniowie uczą się i bawią. Z pomocą starszych kolegów wykonały prace plastyczne. Potem nastąpiło zwiedzanie szkoły: biblioteki, świetlicy, łazienek, szatni, sali komputerowej. W tej ostatniej uczestniczyły w zabawie dydaktycznej w jęz. angielskim, podczas której wykorzystana była tablica interaktywna. Na sali gimnastycznej bawiły się ,,chustą animacyjną". Przybyli z przedszkolakami rodzice mogli przekonać się, że zarówno 7 -latki, jak i te młodsze 6 -latki w dobrych warunkach rozpoczną szkolną drogę. Na zakończenie rodzice otrzymali okolicznościowe ulotki, zachęcające 6 -latków do wcześniejszego rozpoczęcia obowiązku szkolnego.

 • Dekanalny etap konkursów biblijnych

  W dniu 6 marca 2013 r. Szkoła Podstawowa w Sońsku gościła uczniów ze Szkół Podstawowych i Gimnazjów z Dekanatu Ciechanów Wschód. W naszej szkole odbył się dekanalny etap konkursów biblijnych, organizowanych corocznie przez Wydział Katechetyczny Diecezji Płock. W tym roku zorganizowany jest XIX już z kolei Diecezjalny Konkurs Biblijny dla uczniów szkół podstawowych. Tegorocznym tematem są "Początki rozwoju Kościoła – Dzieje Apostolskie". Dla gimnazjum zaś organizowany jest od lat Diecezjalny Konkurs Wiedzy Religijnej "Benedictus". Gimnazjaliści w tym roku zmierzyli się z 1 i 2 Księgą Samuela.Naszą szkołę w tym konkursie reprezentowali następujący uczniowie: Karolina Wolniak z klasy IV b, Julia Brzezińska i Dagmara Piwońska z klasy Va, Mateusz Sikorski z klasy V b i Jakub Niesłuchowski z klasy VI a. Trzeba z dumą przyznać, że nasi uczniowie okazali się najlepsi. Karolina Wolniak zajęła I miejsce, zaś Dagmara Piwońska II miejsce. Te dwie dziewczynki zakwalifikowały się tym samym do Diecezjalnego finału tego konkursu, który odbędzie się w miejscowości Biała koło Płocka 17 kwietnia b.r. To wielka szkoda, że tylko dwie osoby z Dekanatu przechodzą do finału, ponieważ Jakub Niesłuchowski tylko jednym punktem przegrał z Dagmarą i zajął III miejsce. Konkurs ten został przeprowadzony pod przewodnictwem Księdza Dziekana i jednocześnie naszego Księdza Proboszcza Janusza Kochańskiego. Zwyciężczynie otrzymały dyplomy i nagrody książkowe, zaś pozostali uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy. Karolinie i Dagmarze życzymy pomyślnego występu w finale.

  • Dzień Babci i Dziadka

  Każdego roku nasze dzieci pamiętają o swoich babciach i dziadkach. Z tej okazji klasa I a pod kierunkiem pani Elżbiety Szot przygotowała uroczysty apel, na który bardzo licznie przybyli dziadkowie. Dzieci z klasy I b pod kierunkiem pani Jolanty Zaręby przygotowały podobną uroczystość w swojej klasie. Po części artystycznej, dzieci, w towarzystwie Dziadków  i  Babć,  miło spędziły czas.

  • Zabawa karnawałowa w "małej szkole"

  Zabawa karnawałowa w "małej szkole", odbyła się 24 stycznia. Atrakcją dla uczniów były liczne zabawy i konkursy, które gościnnie  poprowadziła   pani Magdalena Łobacz, wraz ze studentkami Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie. Imprezę wzbogaciły również występy  grupy tanecznej funkcjonującej przy naszej szkole. Dzieci po przerwie na słodkie przekąski, z radością wracały do wspólnej zabawy.

  • Przedstawienie edukacyjne pt. „Żeby zdrowym być, trzeba zdrowo żyć”

  Dnia 23 stycznia 2013 r. klasa IIIc pod kierunkiem p. E. Sobieraj zaprezentowała przedstawienie edukacyjne pt. „Żeby zdrowym być, trzeba zdrowo żyć”. Widowisko, obejrzeli uczniowie „małej szkoły”, oraz ich rodzice na wywiadówce semestralnej. W występach uczniowie zachęcali do przestrzegania zasad zdrowego stylu życia oraz podkreślali, jak ważną rolę w odżywianiu pełnią warzywa i owoce.

  • Powiatowy Turniej Unihokeja w Ciechanowie

  Dnia 25.02.2013r został rozegrany w Ciechanowie Powiatowy Turniej  Unihokeja dla szkół podstawowych w ramach eliminacji do Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej . Udział w tym turnieju wzięli chłopcy i dziewczęta ze Szkoły Podstawowej w Sońsku. Obie nasze drużyny spisały się bardzo dobrze. Zespół chłopców zajął  II miejsce, a drużyna dziewcząt IV miejsce. Zagraliśmy w składzie: Bartczak Daniel, Grabowski Paweł, Osiński Adam, Ojrzeński Mateusz, Gniazdowski Jakub, Kołakowski Grzegorz, Sokołowski Karol, Szot Jakub, Komorska Julia, Komorska Karolina, Kołpak Beata, Czapka Weronika, Duszyńska Natalia, Koźniewska Klaudia, Grzymałowska Weronika.

   Zawodnikom gratulujemy!

  .

  • Zabawa choinkowa w naszej szkole

  Tradycyjnie początek nowego roku to czas na „ wielki szkolny bal”. Tak też się stało dnia 24 stycznia 2013 roku w naszej szkole. Zabawę choinkową zorganizowali rodzice i uczniowie we współpracy z nauczycielami. Spotkanie, które rozpoczęło się o godzinie 16.00 było okazją do wyśmienitej zabawy oraz integracji całej społeczności szkolnej. Zabawę dyskotekową prowadzili chłopcy, którzy niegdyś uczęszczali do naszej szkoły : Jakub Gołębiewski i Adam Wiekiera .Oprócz wspólnych tańców był również  konkurs na najpiękniejsze przebranie balu. Jury w składzie p. M Sepczyńska, p. E  Rokicka i p. W. Kaluszkiewicz wyłoniło zwycięzców.  Zostali nimi  Maja Fijałkowska, Damian Pachulski i Wojciech Wilamowski .Wyróżnione  dzieci zostały nagrodzone wspaniałymi upominkami i słodyczami. Następnie wszyscy udali się na przygotowany przez rodziców smaczny poczęstunek. Zabawa choinkowa dostarczyła uczestnikom wiele emocji i niezapomnianych wrażeń.    

   

  .                            .

  • Akcja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

  Dnia 11 stycznia 2013 roku po raz  kolejny, przy poparciu ze strony dyrekcji pod opieką  Tomasza Rokickiego, w naszej szkole odbyła się  akcja pod patronatem XXI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wybrani przedstawiciele samorządu szkolnego (Izabela Strefnel, Julia Borowiecka, Kaja Wicińska, Marta Gielert oraz dzieci z klas trzecich) w tym dniu przeprowadziły zbiórkę pieniędzy na zakup sprzętu medycznego dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów. Oprócz tego członkowie samorządu w dniu 13 stycznia wraz z innymi przedstawicielami placówek oświatowych zbierali fundusze na terenie naszej miejscowości . Łącznie uzbierano  1003 zł.        

  .                                                          

  • Przegląd Kolęd i Pastorałek

  Święta Bożego Narodzenia, to szczególny czas radości. Pan Jezus przychodzi na świat dla naszego zbawienia. Pragnąc wyrazić wdzięczność Panu Jezusowi za Jego bezgraniczną miłość do nas śpiewamy Mu w tym okresie kolędy i pastorałki. W związku z tym, w małej szkole 21 grudnia 2012r. odbył się I Przegląd Kolęd i Pastorałek. Wzięli w nim udział wybrani uczniowie ze wszystkich klas nauczania zintegrowanego. Przegląd ten zorganizowały: pani Wioletta Kaluszkiewicz i pani Bożena Wysocka przy bardzo dużym wsparciu pozostałych nauczycielek. Dzieci pod kierunkiem swoich wychowawczyń przygotowały po dwa utwory. Każdy uczestnik zabiegał o jak najładniejsze wykonanie kolędy lub pastorałki. Niektóre dzieci przygotowały piękne przebrania i rekwizyty. Panowała wspaniała atmosfera, pełna ciepła i świątecznej radości. Występujących mogli podziwiać koledzy i koleżanki, wszyscy pracownicy szkoły oraz specjalnie zaproszeni na tę uroczystość rodzice i inni członkowie rodziny. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy prezencik – małego aniołka. Nauczyciele i pozostali pracownicy szkoły, na zakończenie przeglądu, wykonali wspólnie piosenkę "Przekażmy sobie znak pokoju". Tym miłym akcentem zakończył się pierwszy w historii małej szkoły przegląd kolęd i pastorałek

  .

  • Jasełka 16 grudnia 2012 r.

  Bliskość świąt Bożego Narodzenia wprowadza każdego z nas w wyjątkowy nastrój. Atmosfera radości, miłości, pokoju, ciepła rodzinnego i wspólnego kolędowania – to tylko niektóre aspekty towarzyszące tym wyjątkowym świętom.  W związku z tak istotnym i dla nas świętami, uczniowie  naszej szkoły  zorganizowali wieczornicę bożonarodzeniową, na którą zaprosili nauczycieli, wychowawców, dyrekcję szkoły, rodziców oraz byłych pracowników szkoły podstawowej – emerytów. Swoją obecnością zaszczycił nas również ks.kan.dr  Janusz Kochański, wójt Gminy Sońsk Jarosław Wielechowski, przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Niesłuchowski, radni i pracownicy gminy. Pomysł okazał się trafiony, zwłaszcza, że zadbano o odpowiednią oprawę całej uroczystości. Wszystkich gości oczarowała scenografia  widowiska, w którym brało  udział  mnóstwo aktorów – amatorów, uczniów szkoły podstawowej. Przez kilka tygodni grupa młodych „artystów” pod opieką p. Jolanty Teklińskiej oraz schola kierowana przez p. Wiolettę Kaluszkiewicz spotykała się na próbach, by wzruszyć widzów nastrojowym spektaklem wzbogaconym pięknym wykonaniem kolęd.  Należy podziwiać talent i zaangażowanie młodych aktorów, którym niewątpliwie towarzyszyła trema. Całe przedsięwzięcie miało również na celu przekazanie ważnych prawd, które dotyczą naszego współczesnego świata.  Konflikty tych młodszych i starszych, nadszarpnięta nić porozumienia, cierpienie i obojętność – nie sposób ich nie dostrzec w otaczającej nas rzeczywistości . Tym niecodziennym spotkaniem uczniowie chcieli zaapelować o dobro i pokój, bo wierzą w  drugiego człowieka. Po wzruszającym serca widzów przedstawieniu, podziękowaniach dla występujących i życzeniach złożonych przez Wójta Gminy Sońsk Jarosława Wielechowskiego, Proboszcza sońskiej parafii ks. kan. dra Janusza Kochańskiego oraz Dyrektor SP p. Jolantę Teklińską zaproszeni goście mogli wymienić wrażenia przy kawie i herbacie oraz kawałku domowego ciasta. Tę ucztę zawdzięczyć należy mamom szóstoklasistów, które wsparły poczynania dzieci i szkoły. Cała uroczystość mogła odbyć się dzięki wsparciu działającego na terenie gminy Stowarzyszenia ,,Aura”, gdyż to jego członkowie zaangażowali się w organizację tego wyjątkowego wydarzenia. Wiele osób życzliwie odniosło się do prośby o wsparcie w organizacji Wieczornicy Bożonarodzeniowej. Słowa podziękowania kierujemy do Dyrektora firmy NORCO POLSKA sp.zoo., do Państwa Anuszewskich i do Rady Rodziców. Chcieliby też podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania imprezy; poświęcili swój czas i włożyli serce, by ten wieczór mógł zjednoczyć, wzruszyć i przypomnieć o tym, co w naszym życiu jest ważne, a o czym tak często w natłoku codziennych spraw zapominamy. Szczególne podziękowania należą się Dyrektor Szkoły Podstawowej Pani Jolancie Teklińskiej, która wniosła ogromny wkład pracy i przyczyniła się do tego, że wieczór zachwycił wszystkich przybyłych gości. Z pewnością świątecznie i refleksyjnie było wieczorem 16 grudnia 2012 r  w  Szkole Podstawowej w Sońsku. Czas przedświąteczny i wieczornica powoli wprowadziły wszystkich zgromadzonych  w nastrój Bożego Narodzenia i  jego uroczystą aurę.

  .

  • Konkurs na najładniejszą choinkę  i najładniej udekorowaną świątecznie salę lekcyjną

  14 grudnia 2012 r.w szkole odbył się konkurs na najładniejszą choinkę w kl.I-III i najładniej udekorowaną świątecznie salę lekcyjną w kl. IV-VI. Inicjatorami i sponsorami konkursu  kolejny raz byli Rodzice. W tym roku decyzją jury w składzie p.Dorota Cywińska, p.Zdzisław Rychter, p.Dorota Fijałkowska, p.Elżbieta Rokicka i p.Bożena Wysocka. Główną nagrodę w kategorii Najładniejsza choinka otrzymała kl. III C , a w kategorii Najładniejsza sala kl.VIA .Uczniowie kl.IIIC pracowali pod opieką p.Janiny Sobieraj , a kl.VIA pod opieką p.Krzysztofa Cejmera. Tradycyjnie nagrodą był duży słodki tort.

  .

  • Mikołajki w klasie I b

  Dnia 6 grudnia 2012r. w „małej” szkole odbyły się Mikołajki. Dzieci z klasy Ib ubrały tego dnia choinkę i spotkały się z Mikołajem.

  .

  • Mikołajki w klasie III b

  6 grudnia 2012 r. – Mikołajki  w kl.III b : moc radości, emocji, słodyczy i  świetnej zabawy prezentami . Mikołaj również został obdarowany przez wdzięczne dzieci. Wszyscy zaprezentowali piękne recytacje o tematyce  świąteczno-Mikołajowej.

  .

  • Mikołajki w „Mateczniku Mazowsze”           

  Szósty grudnia to tradycyjne ,,Mikołajki''. W tym roku uczniowie kl VIa,VIb i IVb skorzystali z zaproszenia na Mikołajki w Mateczniku Mazowsze w Otrębusach ,gdzie Mikołaj przygotował dla wszystkich cały wór atrakcji. Dzień zaczął się od poranku muzycznego w inscenizacji Mazowieckiego Teatru Muzycznego ,,Muzyka górą ! Zaprasza Tomasz Kamel''- ,,Zaczarowany świat perkusji''. Po koncercie dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych ,,Mikołajkowe tworzenie'', czyli jak z niczego zrobić coś pięknego. W pałacu w Karolinie uczestniczyły w niecodziennej lekcji historii w Muzeum Kostiumu zespołu ,,Mazowsze'' ,a także w warsztatach tanecznych i wokalnych z artystami zespołu ,,Mazowsze''- ,,Mikołajkowe tańce i hulanki''. Podczas jednodniowej wycieczki dzieci bardzo miło i ciekawie spędziły czas pod opieką p.Małgorzaty Matuszewskiej, p.Magdaleny Sobieraj, p.Jolanty Teklińskiej i p.Krzysztofa Cejmera.

  .

  • Andrzejki w naszej szkole

  Dnia 28 listopada w Szkole Podstawowej  w Sońsku odbyła się dyskoteka szkolna połączona z wieczorem wróżb i zabaw andrzejkowych. Samorząd Uczniowski  zorganizował spotkanie z wróżkami, które w specjalnie przygotowanym na tę okazję "kąciku wróżb", za pomocą różnego rodzaju znanych tylko sobie sztuczek, przewidywały przyszłość wszystkim chętnym uczniom. Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej pod opieką pana Tomasza Rokickiego zorganizował  liczne zabawy i konkursy z nagrodami dla uczniów klas IV-VI.  W rolę wróżek z wielkim zaangażowaniem wcieliły się uczennice klas IV- VI – Izabela Strefnel, Anna Cywińska, Julia Molkowska, Marta Gilert, Kaja Wicińska i Julia Borowiecka

  • Zdrowy styl życia, akcja "Trzymaj formę"
  W dniu 14.11.2012r. w naszej szkole odbyło się przedstawienie dla rodziców promujące zdrowy styl życia w ramach akcji ,,Trzymaj formę’’. W takcie krótkiej inscenizacji uczniowie z klas V oraz VI przekazali informacje na temat zdrowego stylu życia oraz zachęcili rodziców do wzięcia udziału w konkursach zdrowotnych np. kozłowanie piłką, zredagowanie przepisu na sałatkę warzywną itp…Wszyscy rodzice byli bardzo zainteresowani tematem przedstawienia oraz wspólną zabawą. Nad realizacją przedstawienia czuwali następujący nauczyciele: Pani M. Sepczyńska, Pani M. Matuszewska oraz Pan T. Rokicki.
  .
  • 11 listopada Dzień  Odzyskania Niepodległości przez Polskę
  W piątek 9 listopada odbył się w Szkole Podstawowej w Sońsku uroczysty apel upamiętniający 94 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Uczniowie klasy Vb przygotowali tematyczną akademię, którą chór szkolny urozmaicał wykonywanymi pieśniami patriotycznymi. Uczniowie wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Przybliżył on młodzieży historię Polski i stał się wspaniałą lekcją patriotyzmu. Apel przygotował Tomasz Rokicki i Monika Sepczyńska.

  •  Przedstawienie pt. "Halloween"     
  Przedstawienie pt. „Halloween” odbyło się w naszej szkole dnia 31.10.2012 r. W przedstawieniu brali udział uczniowie klasy VI  wspierani przez nauczycieli. Celem przedstawienia było przybliżenie uczniom święta Halloween oraz tradycyjnych zwyczajów, pochodzących z wysp brytyjskich i USA. W trakcie inscenizacji odbyły się liczne konkursy- na najbardziej pomysłowe ubranie i najładniejszą dynię.  Zwycięzcą pierwszego konkursu został Adam Osiński- uczeń klasy VI b, zaś I miejsce w II konkurencji zajęła klasa Via. Przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami
  • Mistrzostwa Powiatu Ciechanowskiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych Młodzieży Szkolnej
  W dniu 17.10.2012r. w Ciechanowie odbyły się  Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych.  Naszą szkołę reprezentowały sztafety dziewcząt i chłopców z klas V-VI .
  Sztafeta chłopców zajęła I miejsce a sztafeta dziewcząt II miejsce!
  Skład sztafety chłopców: Osiński Adam- kapitan, Lenard Patryk, Bartczak Daniel Wróblewski Daniel, Ciarkowski Damian, Gut Łukasz, Matuszewski Marcin, Kapuściński Kacper, Kuźmiński Kamil, Głąbiki Jakub
  Nasza sztafeta chłopców będzie reprezentowała Powiat w Mistrzostwach Rejonu.
  Skład sztafety dziewcząt :  Komorska Karolina – kapitan, Gilert Marta, Wicińska Kaja, Szymecka Agata Borowiecka Julia, Nawotka Patrycja, Koźniewska Klaudia,  Piwońska Dagmara, Czapka Weronika, Grzymałowska Weronika,  Pawłowska Agata- rez.,  Brzezińska Julia – rez.

  • Dzień Edukacji Narodowej
  Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie naszej szkoły dla uświetnienia tego dnia przygotowali  i przedstawili nauczycielom i pracownikom krótkie inscenizacje, jednocześnie składali życzenia. W klasach I-III dzieci przygotowała p. Joanna Rzeczkowska, a w klasach IV-VI p. Małgorzata Matuszewska i p. Monika Sepczyńska.  Z tej okazji nagrody dyrektora otrzymali p. Małgorzata Matuszewska, p. Beata Gąsecka, p. Janina Sobieraj, p. Katarzyna Drążęk. Nagrodę Wójta otrzymał p. Krzysztof  Cejmer.
  • Wyjazd na mecz piki nożnej na Stadionie Narodowym w Warszawie

  Uczniowie kl. III a wraz ze swoim wychowawcą –  K  .Drążek  dzień 12. 10. 12 r. zapamiętają do końca życia. Grupa 11 – osobowa uczestniczyła w rozgrywanym na Stadionie Narodowym w Warszawie meczu piłki nożnej Polska – RPA. Dzieci wystąpiły  w bardzo  zaszczytnej roli, którą zaproponował im Polski Związek  Piłki Nożnej. Wprowadzały do oficjalnej prezentacji piłkarzy gości. Wszyscy byli bardzo szczęśliwi,  Polska wygrała 1 : 0.

  .

  • Fundacja Wiewiórki Julii
  Dnia 11 października 2012 r. odwiedziła nas Fundacja Wiewiórki Julii. Wolontariusze spotkali się z miłym przyjęciem uczniów i rodziców. Wszystkie dzieci z klas I-III poddały się badaniom stomatologicznym i zniosły to bardzo dzielnie.

  • Mistrzostwa Powiatu Ciechanowskiego w Indywidualnych Biegach Przełajowych Młodzieży Szkolnej

  W dniu 2.10.2012r. w Ciechanowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Biegach Przełajowych. W tej imprezie wzięło udział 14 szkół z naszego Powiatu.Oto wyniki jakie uzyskali nasi uczniowie     
  Chłopcy rocznik 2000 :  1 – Lenard Patry  2-Bartczak Daniel 3- Osiński Adam  
  Chłopcy rocznik 2001 : 1 - Chodup Konrad    
  Dziewczęta rocznik 2001 : 1 - Komorska Karolina 9 – Gilert Marta  
  Dziewczęta rocznik 2002 : 1- Wolska Gabriela 4 –  Pruchniewicz Dominika
   
  • Siłownia w naszej szkole
  Od 1 października br zaczęła  funkcjonować w naszej szkole nowa siłownia.

  • Wewnątrzszkolne Biegi Przełajowe
  W dniu 27 września 2012r. na terenie Szkoły Podstawowej w Sońsku odbyły się Szkolne Biegi Przełajowe.  W biegach uczestniczyła młodzież z klas IV-VI. Oto wyniki w poszczególnych grupach wiekowych: 
  Rocznik 2002 klasa IV    
  Dziewczęta : 1- Wolska Gabriela 2 – Pruchniewicz Dominika 3- Strzelecka Paulina 
  Chłopcy :  1- Kozłowski Karol 2- Gniazdowski Sebastian 3- Przyborowski Bartosz                                                
  Rocznik 2001 klasa V   
  Dziewczęta : 1- Komorska Karolina 2- Gilert Marta 3- Piwońska Dagmara 
   Chłopcy: 1- Chodup  Konrad 2.-Matuszewski Marcin 3- Kuźmiński Kamil                                                            
  Rocznik 2000 klasa VI      
  Dziewczęta : 1 – Czapka Weronika 2- Koźniewska Klaudia 3- Grzymałowska Weronika 
  Chłopcy : 1- Lenard Patryk 2- Bartczak Daniel 3-Osiński Adam
  • Święto Pieczonego Ziemniaka

  Klasa III a podczas  obchodów Święta Pieczonego Ziemniaka w Gospodarstwie Agroturystycznym w Chrościcach. W dniu 27 września uczniowie, korzystając z pięknej ,złotej jesieni, miło spędzili czas na rozgrywkach sportowych, przejażdżce bryczką i kucykiem oraz smacznym poczęstunku. 

                                      

  • Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013
  Dnia 3 września odbyło  się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013. Tego dnia uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci do społeczności uczniowskiej poprzez złożenie przyrzeczenia i pasowania na ucznia.

  • Półkolonie w naszej szkole
  Podczas wakacji w lipcu w naszej szkole odbyły się półkolonie dla dzieci organizowane przy współpracy z Krajową Radą Izb Rolniczych. Dzieci spędzały miło czas zwiedzając najbliższe okolice , wyjeżdżały na basen, uczestniczyły w różnych grach i zabawach sportowych, zajęciach plastycznych, muzycznych. Bezpiecznie i miło spędzały czas wakacyjny.

  • Festyn pod hasłem "Powitanie lata"
  Dnia 24. 06. 2012 r. na terenie naszej szkoły odbył się festyn pod hasłem „Powitanie lata”. Program festynu promujący zdrowy styl życia przygotowany był przez Szkołę Podstawową w Sońsku, Gimnazjum w Sońsku i Stowarzyszenie Społeczności Gminnej „Aura”. Udział w festynie wzięły dzieci i młodzież ze wszystkich szkół na terenie gminy prezentując się w programach artystycznych i konkurencjach sportowych.